Committees

CCS'24

Warm-up: London, 30-31 Aug.
Conference: Exeter, 2-6 Sept.

Conference Chairs

Federico Botta

University of Exeter

Riccardo Di Clemente

Northeastern University London

Programme Chairs

Ronaldo Menezes

University of Exeter

Iacopo Iacopini

Northeastern University London

Satellites Chairs

Giovanni Petri

Northeastern University London

Centai

Mariana Macedo

Northeastern University London

Posters Chair

Man
Luo

University of Exeter

Web & Media Chairs

Naomi Arnold

Northeastern University London

Zsofia Zador

Northeastern University London

Nicole Samay

Northeastern University Boston

Warm-Up Liaisons

Nandini Iyer

University of Exeter

Zsofia Zador

Northeastern University London

Programme 
committee

Adriano Tiribocchi, Albert Solé-Ribalta, Alberto Antonioni, Alberto Ceria, Alessandra Urbinati, Alessandro Pluchino, Alessia Antelmi, Alessio Cardillo, Alexander Gates, Alexandre Evsukoff, Alexandre Francisco, Alexandre Francisco, Alexandre Bovet, Alexandre Nicolas, Ana Paula Quixadá, Andrea Santoro, Andrea Tacchella, Andrea Rapisarda, Andreia Sofia Teixeira, Angelo Brayner, Anna Sapienza, Anshuman Swain, Antoine Allard, Antonio Desiderio, Antonio Lima, Anxo Sánchez, Arianna Pera, Attila Szolnoki, August Lohse, Aurelio Patelli, Balázs Lengyel, Basim Mahmood, Blair Sullivan, Brennan Klein, Bruno Lepri, Byungjoon Min, Carlo Campajola, Carlo Cannistraci, Carlos Gershenson, Carmelo Bastos Filho, Carolina Mattsson, Celine Rozenblat, Cheick Tidiane Ba, Chiara Mocenni, Chiara Poletto, Chico Camargo, Ciro Cattuto, Clara Granell, Claudio Castellano, Colin Campbell, Cristina Masoller, Dan Braha, Daniel Almeida Filho, Daniele Marinazzo, Daniele Quercia, Dario Mazzilli, David Soriano-Paños, David Holtz, Davide Vega, Deok-Sun Lee, Dimitris Kotzinos, Diogo Pacheco, Dion O’Neale, Dirk Witthaut, Donghyun Kang, Duilio Balsamo, Edward Lee, Elisa Omodei, Elizabeth Cherry, Emma Towlson, Erick Sperandio, Esteban Moro, Fabio Saracco, Fabrizio Gilardi, Fakhteh Ghanbarnejad, Faraz Zaidi, Federico Botta, Fernando Santos, Filippo Radicchi, Firas Aswad, Flavio Pinheiro, Fragkiskos Papadopoulos, Francesca Tria, Gabor Vattay, Gang Yan, Gaoxi Xiao, Genki Ichinose, Gennaro Cordasco, George Cantwell, Georgi Georgiev, Gerardo Iniguez, Giacomo Vaccario, Giacomo Livan, Ginestra Bianconi, Giovanni Petri, Giulia Iori, Giulio Rossetti, Giulio Cimini, Giuseppe Mangioni, Gregorio D’Agostino, Guilherme Ferraz de Arruda, Guillaume St-Onge, Haewoon Kwak, Hai-Jun Zhou, Hamida Seba, Hang-Hyun Jo, Hao Peng, Haochuan Cui, Haohan Shi, Haoxiang Xia, Harith Hamoodat, Herman Henrique Santana, Hernan Makse, Hiroki Sayama, Hocine Cherifi, Huijuan Wang, Hyejin Youn, Iacopo Iacopini, Ingmar Weber, Ingo Scholtes, Inmaculada Leyva, Irene Sendiña-Nadal, Iulia Martina Bulai, Ivan Bonamassa, Jaan Kalda, James Gleeson, Javier Garcia-bernardo, Jeffrey Gleason, Jessica Davis, Jessica Santana, Jianxi Gao, Jiaxin Pei, Jisun An, Johannes Wachs, Jonas Juul, Jordi Duch, Jorge Gomez Tejeda Zanudo, José Mendes, José Manuel Galán, Joshua Grochow, Juan Fernandez-Gracia, Julia Koltai, Juniper Lovato, Juyong Park, Kyriaki Kalimeri, Laura Alessandretti, Laura Ferrarotti, Leo Ferres, Leto Peel, Levi Wolf, Lorenzo Lucchini, Louis Shekhtman, Luca Gallo, Luca Verginer, Luca Rossi, Luca Pappalardo, Luca Maria Aiello, Lucas Lacasa, Lucia Valentina Gambuzza, Lucila Alvarez Zuzek, Lucio La Cava, Luis Rocha, Luis E C Rocha, Maksim Kitsak, Manlio De Domenico, Manuel Pita, Manuel Sebastian Mariani, Marco Villani, Marco Javarone, Marco Pangallo, Marco Tulio Angulo, Marek Gagolewski, Maria Alves, Mariana Macedo, Mariano Beiro, Marilena Hohmann, Marilyn Gatica, Mario Giacobini, Marta Biondo, Marton Posfai, Marton Karsai, Massimiliano Luca, Massimo Stella, Mateusz Wilinski, Mathieu Roche, Matteo Chinazzi, Matteo Cinelli, Matteo Zignani, Matti Nelimarkka, Mattia Mazzoli, Matus Medo, Max Falkenberg, Maxime Lucas, Melvyn Tyloo, Michael Schaub, Michele Coscia, Michele Tizzoni, Mikko Kivelä, Minje Choi, Mohsen Mosleh, Muhammad Ali, Naomi Arnold, Natkamon Tovanich, Nicola Perra, Nicolo Defenu, Nicolò Gozzi, Oliver Posegga, Olivier Togni, Ollin Langle Chimal, Pablo Villegas, Paolo Barucca, Patrick Park, Paul Expert, Per Sebastian Skardal, Peter Klimek, Petter Holme, Philip Waggoner, Pietro Coletti, Piotr Sapiezynski, Piotr Brodka, Radoslaw Michalski, Rafael Prieto-Curiel, Ramit Debnath, Renaud Lambiotte, Riccardo Gallotti, Riley Tucker, Roberto Interdonato, Rodolfo Baggio, Ronaldo Menezes, Rosa Benito, Rossana Mastrandrea, Rossano Schifanella, Ruben Sanchez-Garcia, Rudy Arthur, Sabrina Gaito, Sadamori Kojaku, Sam Seaver, Samir Suweis, Sandro Sousa, Sarah Muldoon, Satyam Mukherjee, Sean Cornelius, Sergio Gómez, Shujun Li, Silvia Bartolucci, Simone Centellegher, Siqi Wu, Soon-Hyung Yook, Soroush Vosoughi, Spencer Fox, Stefano Balietti, Subhayan Mukerjee, Sujan Dutta, Sven Banisch, Szymon Talaga, Talayeh Aledavood, Teruyoshi Kobayashi, The Anh Han, Thiago Murari, Thilo Gross, Thilo Gross, Tim Evans, Timoteo Carletti, Tiziano Squartini, Tobias Galla, Tobias Reisch, Toby Davies, Tomaso Aste, Tomomi Kito, Vedran Sekara, Vincenzo Nicosia, Violeta Calleja Solanas, Wei Lin, Wenwu Yu, Yérali Gandica, Yian Yin, Yifang MA, Yilun Xu, Yingxuan Liu, Yohsuke Murase, Young Sul Cho, Zachary Boyd, Zachary Nicolaou, Zsófia Zádor

Steering committee

José Ramasco (IFISC, Palma de Mallorca, Spain)
Hocine Cherifi (University of Burgundy, France)
Riccardo Gallotti (Fondazione Bruno Kessler, Trento, Italy)
Andreia Sofia Teixeira (University of Lisbon, Portugal)
Eugenio Valdano (Pierre Louis Institute of Epidemiology and Public Health, Paris, France)
Maia Angelova (Aston University, Birmingham, UK)
Iulia Martina Bulai (University of Sassari, Italy)
Tiziana Di Matteo (King’s College London, UK)
Mattia Mazzoli (ISI Foundation, Turin, Italy)
Ronaldo Menezes (University of Exeter, UK)
Hiroki Sayama (Binghamton University, New York, USA)
Ana Teixeira de Melo (Universidade de Coimbra, Portugal)